Sníte o vlastním bydlení? Chcete jej konečně zrealizovat? Pokud zrovna nejste milionáři, nevyhnou se vám úvahy o hypotéce. Její výpočet není zrovna jeden z nejlehčích, ale v tomto článku vám jej jednoduše a stručně představíme. Pokud si hypotéku chcete skutečně sami vypočítat, tento článek vám v tom pomůže.

Nejdůležitější je hodnota nemovitosti

A pustíme se hned do díla. Na prvním místě stojí odhadní cena dané nemovitosti. Tu si nepleťte s kupní cenou.

Odhadní cena nemovitosti určuje, jak vysokou hypotéku si budete moct vzít. Pro náš článek uvedeme, že odhadní cena kupované nemovitosti bude řekněme pro příklad 2 000 000 Kč, ovšem kupní cena může být třeba 2 300 000 Kč.

Výpočet výše hypotéky

Hodnotu nemovitosti známe, můžeme přejít k výpočtu hypotéky. Tu si nově můžete sjednat do 80 % hodnoty nemovitosti. Maximální výše hypotéky, kterou si budete moct sjednat, je v našem případě 1 600 000 Kč. Ovšem na zbylou část, tedy zbylých 20 %, si můžete vzít půjčku. Takže na celkovou hodnotu nemovitosti dosáhnete.

Úroková míra hypotéky

Důležitá hodnota je také úroková míra. Ta v současnosti činí zhruba průměrně kolem 2,7 %. Ovšem do budoucna by měla podle předpokladů odborníků růst. Proto je ideální si hypotéku sjednat co nejdříve, abyste ji měli za co nejnižší úrokovou míru.

Doba fixace úrokové míry

Aby vám však nějakou dobu výhodná úroková míra vydržela, můžete si ji zafixovat. Běžně se takto fixuje na určité výši po dobu tří, pěti nebo deseti let. Tím si zajistíte, že budete mít výhodné úroky po tuto dobu a po jejím vypršení si ji znovu budete moct sjednat.

Shrnutí na závěr

Pokud tedy toužíte po vlastním bydlení, vsaďte na hypotéku co nejdříve. Úrokové míry budou do budoucna růst a právě teď je ta nejvhodnější chvíle pro její sjednání. Pokud si s tím nebudete vědět rady, neváhejte nás kontaktovat.