Ač jsou půjčky skvělým pomocníkem, díky kterému si můžete splnit své sny, podívat se do světa, nebo si koupit krásné věci, mají i svou stinnou stránku. Často se setkáváme s klienty, kteří mívají zkreslenou představu o půjčkách a netuší, co všechno s touto finanční injekcí přichází. Pojďme se tedy podívat na půjčky pod lupu a rozhodně bez růžových brýlí. V tomto článku se dozvíte vše podstatné.

„Zkusím to a uvidím”

Asi nejčastějším jevem je chvíle, kdy si chcete sjednat půjčku, ale netušíte, zda na ní dosáhnete. Proto si řeknete „Tak to zkusím a buď to vyjde nebo ne”. Přece se říká: „Za zkoušku nic nedáš”. V tomto případě to ale bohužel neplatí.

Každá žádost půjčku, a to ta i neúspěšná, se objevuje v registru dlužníků. A čím více neúspěšných žádostí máte, tím více se snižuje šance na získání půjčky do budoucna. Rozhodně se to tedy nevyplatí „zkoušet”. V registru dlužníků jsou vidět i všechny vaše půjčky, kontokorenty či kreditní karty, a to i když je nečerpáte nebo nepoužíváte.

Nízký měsíční příjem, vysoké požadavky

Dalším velkým problémem jsou vysoké požadavky. Chtěli byste si půjčit stovky tisíc korun na nové auto? Nebo máte vyhlídnutý útulný byteček? Pak trochu přibrzděte! Nejprve je totiž nutné podívat se do své peněženky. Kolik peněz vám do ní každý měsíc přiteče? Pouhých pár tisíc korun? Pak bohužel na vysoké částky nedosáhnete.

Myslete totiž na to, že z daného měsíčního příjmu musíte splatit nejen půjčku, ale také jídlo, bydlení, oblečení, školu, pravidelné výdaje, koníčky a spoustu dalšího. Nemůžete tedy dát všechny peníze jen na půjčku. To byste pak neměli co jíst.

Maximálně byste měli na měsíční splátku úvěru dát 10 % ze svých čistých měsíčních příjmů. Tudíž například maminka na mateřské dovolené s příjmem 7 600 Kč si může dovolit reálně odložit jen 760 Kč měsíčně. Samozřejmě záleží na výši jejich pravidelných výdajů.

Vyšší částku snáze dostanete s někým

Pokud si budete půjčovat sami, bude poskytovatel úvěru kalkulovat pouze s vaším příjmem. Jestliže si ale půjčíte s někým, třeba partnerem, manželem či s manželkou, může okamžitě kalkulovat také s příjmem druhé osoby. Tudíž rázem dosáhnete na vyšší půjčku. Pokud tedy nedosáhnete na půjčku sami, sjednejte si ji s někým dalším.

Zajímají vás půjčky blíže? Chtěli byste se o nich dozvědět více, nebo zjistit, na jakou částku dosáhnete se svým čistým příjmem? Neváhejte ani minutu a zažádejte si o nezávaznou konzultaci. Stačí vyplnit online formulář na stránkách MDfin.cz.