Rozhodli jste se ukončit své manželství a teď pomalu zjišťujete, co všechno máte společné? Sjednali jste si během manželství hypotéku nebo nějaký úvěr? Co se s takovým finančním produktem stane po rozvodu? Na koho připadne splátková povinnost? Jak se vlastně řeší taková situace? Pojďme se tomu podívat na zoubek!

Hypotéka a úvěry po rozvodu

Ač rozvodem život nekončí, končí jedna důležitá etapa vašeho života. Společného života. Najednou místo dvou lidí, kteří dlouhá léta tvořili společnou domácnost a vše, co vlastnili, bylo jejich obou, nyní opět budete sami za sebe. Ovšem hypotéku či nejrůznější úvěry, které jste si společně během manželství sjednali, musíte po rozvodu splácet oba. Pokud se tedy nedomluvíte na jiném řešení.

Co se stane s úvěry po rozvodu?

Naštěstí je možností poměrně dost. Můžete se například domluvit na vyplacení toho druhého. Někdo má totiž dostatek financí a může si proto dovolit splácet hypotéku a starat se o nemovitost sám. Jednomu tedy zůstane hypotéka a dům a ten druhý odejde z manželství s penězi.

Nebo můžete i nadále po rozvodu bydlet společně, splácet úvěry společnými silami a až po uhrazení všech dluhů si majetek rozdělit na poloviny a rozloučit se.

A pokud vám ani jedna varianta nevyhovuje, můžete přejít k nejdrastičtější variantě – společný majetek během rozvodu okamžitě prodat, splatit těmito penězi zbylou část hypotéky či úvěrů a po rozvodu začít každý od nuly s čistým štítem. Avšak z manželství vám nic nezbude. To je obrovská nevýhoda zejména pro vaše děti.

Úvěry se rozvodem nevypaří

Rozhodně to ale nefunguje tak, že by se vaše společné úvěry nějakým zázračným způsobem po rozvodu rozplynuly. Úvěrovou povinnost máte oba dva i po rozvodu. Během rozvodového řízení proto na sjednané půjčky myslete. Pokud si už během rozvodu nestanovíte další postup při splácení svých půjček, budete muset úvěry splácet oba dva. Záleží pouze na vás, jaká varianta pro vás bude nejschůdnější a nejlepší.